دکتر فائزه مجلسی

رزیدنت طب فیزیکی وتوانبخشی دانشگاه علوم پزشکی تهران

استفاده از وسایل کمکی جهت راه اندازی وبهبود وضعیت بیماران مقوله مهمی است ولی امروزه کمتردر اموزش ان تلاش میشود

عصای زیر بغلی :(crutch)وسیله ایست که حمایت از بیمار را از ناحیه زیر بغل تا زمین انجام میدهد این وسیله پایداری بیشتری نسبت به عصای دستی (cane)ایجاد میکند وبرای راه رفتن بدون وزن گذاری بخصوص بعد از بعضی اعمال جراحی مانند زانو وهیپ کاربرد دارد.به صورت کلاسیک از چوب ساخته میشود ولی نوع الومینیومی ان نیز وجود دارد.که قابل تنظیم از نظر ارتفاع میباشد.crutch

اندازه گیری عصای زیر بغلی مناسب:اول اینکه میتواند طولش 77 درصد از طول قد باشد.یا حدود40 سانت کمتر از قد فرد باشد.در صورت اندازه گیریش حین دراز کش طولش از چین زیر بغل تا پاشنه به علاوه 5 سانت میباشد و در حالت ایستاده از خط قدامی اگزیلری تا 6 اینچ لترال(به سمت خارج)به پاشنه میباشد.

عصا میبایست زیر عضلات قفسه سینه قرار گیرد نه زیر بغل.در واقع تکیه گاهش قفسه سینه باشد.

کنترل عصب رادیال به علت احتمال بروز اسیب wrist drop باید به صورت منظم انجام شود.اسیب عصب مدین و پارستزی عصب اولنا و ترومبوز شریان اگزیلری هم از عوارضیست که باید به ان فکر کرد.

فشار اصلی به دستگیره های عصا وارد شود نه به زیر بغل.

عصای دستی (cane):میتواند دارای طول فابل تنظیم باشد.یک نوع ان که چهار نقطه اتکا دارد با نام quad cane مفیدتر است.quad cane

 یک نوع تلسکوبی ان با دو دسته  به نام کلیک برای بیمار راحت تر است.اندازه مناسب به این روش تعیین میشود:در وضعیت ایستاده تا گریتر تروکنتر .در حالتی که ارنج در20 درجه فلکسیون است نوک عصا6 اینچ در لبه خارجی پا قرار گرفته باشد.

مشکلاتی که عصای بلند ایجاد میکند شامل :خستگی عضله سه سر بازویی.بالا قرار گرفتن شانه.کاهش قدرت grip دست.عصای کوتاه نیز در ابتدای گام برداشتنن به علت اکستانسیون ارنج مشکل ایجاد کرده و در بالا رفتن از پله سخت است.

نوعی عصا برای افراد کم بینا استفاده میشود که چند سانت انتهای دیستال ان  قرمز است .

توصیه میشود عصای دستی در دست مقابل عضو مبتلا قرار گیرد.

به صورت ایستاده راه رفتن معمولی 4برابر وزن فرد فشار به هیپ از طریق کمپلکس گلوتئوس ماکسیموس ومینیموس وارد میشود که با عصای مناسب این فشار به اندام تحتانی مقابل کاهش می یابد.ایستادن روی یک پا 2.5برابر وزن به هیپ مورد نظر فشار وارد میکند.

واکر:وسیله ای که در سالمندان برای حفظ تعادل استفاده میشود.ارنجها در20 درجه فلکسیون قرار میگیرند.بهتر است قبل از راه اندازی با crutch از واکر استفاده کرد.واکر باید در 12 اینچی جلوی بیمار قرار گیرد.این وسیله در همی پلژیکها واتاکسیکها استفاده میشود walker


برچسب‌ها: عصای زیر بغل, عصای دستی, واکر, طب فیزیکی وتوانبخشی
+ نوشته شده در  پنجشنبه چهارم خرداد ۱۳۹۱ساعت 0:38  توسط دکتر فائزه مجلسی  |